Będą współpracować z Lublinem

Będą współpracować z Lublinem

Komunikacja miejska i ścieżka rowerowa z Lublina do Nałęczowa…

m.in. te projekty mają szansę na realizację w ramach programu „Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych”.

Gmina Nałęczów zawarła umowę partnerską z 12 gminami wchodzącymi w skład lubelskiego obszaru funkcjonalnego, czyli Lublinem, Świdnikiem, Konopnicą, Wólką Lubelską, Jastkowem, Niemcami, Strzyżewicami, Niedrzwicą Dużą, Lubartowem, Głuskiem i Mełgwią. Gminy chcą wspólnie realizować program „Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych”. Główna idea ZIT to współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów, a jednocześnie rozwiązywania problemów. Środki na ten cel będą pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki wdrożeniu projektu, gminy mają szansę na szybszy rozwój i lepsze wykorzystanie środków unijnych.

Co w ramach ZIT – u jest priorytetem dla Nałęczowa?
– Pierwszą i chyba dla wszystkich najważniejszą kwestią jest komunikacja samochodowa, czyli komunikacja podmiejska z Lublina do Nałęczowa. Kolejną kwestią jest stworzenie ścieżki rowerowej z Lubina przez Nałęczów do Kazimierza Dolnego. Wiem, że Gmina Wojciechów wkrótce także ma przystąpić do porozumienia. Dlatego mamy także nadzieję na współpracę z Gminą Wojciechów – mam tu na myśli przyłączenie części Gminy Wojciechów do naszej oczyszczalni – wyjaśnia Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.
Jednak zanim samorządy zabiorą się do realizacji planów powstanie diagnoza, która wskaże konkretne obszary, w których współpraca ma przynosić najwięcej profitów każdej ze stron.
– Lublin otwiera się na inne gminy. Mamy nadzieję, że będzie to dla nas korzystne – podsumowuje burmistrz Nałęczowa.

MP


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *