Kiedy odczują to mieszkańcy?
„Puławy w sieci – budowa szerokopasmowej sieci teleinformatycznej i usług”. Ten projekt realizowany był od listopada 2007 do czerwca 2012 roku i kosztował ponad 19 mln zł, z czego prawie 12 mln pochodziło z funduszy europejskich. Przypomnijmy, że za to śmiałe przedsięwzięcie miasto otrzymało tytuł „Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju 2010 r.”.
Położenie prawie 42 km linii światłowodowych stało się faktem. Mieszkańcy wiążą z tym nadzieje na niższe opłaty za internet, telewizję kablową i telefony stacjonarne.
Pierwsze możliwości podłączenia do sieci miały się pojawić na przełomie grudnia i stycznia. Tymczasem mamy kwiecień, sprawa jakby wyhamowała. Dlaczego?
– tym pytaniem rozpoczęliśmy rozmowę z Tomaszem Goliszkiem, kierownikiem Wydziału Informatycznego Urzędu Miasta.
– Zapewniam, że nie próżnujemy. Po prostu tą nowoczesną siecią, w naszym imieniu, będzie zarządzać zewnętrzy operator. Ogłosiliśmy przetarg, który nie został jeszcze rozstrzygnięty. Wystąpiły opóźnienia, lecz procedury są naprawdę bardzo rygorystyczne – tym bardziej, że chodzi o duże pieniądze z Unii Europejskiej. My nie możemy na nich zarabiać.
Wnioskuję z tego, iż nadzieje na mniejsze rachunki są w pełni uzasadnione…
– Sprawa cen leży również w gestii Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Poprzez innowacyjne rozwiązania pragniemy wspomagać lokalną gospodarkę, ale nie wolno nam bardzo niskimi stawkami niszczyć innych, konkurencyjnych podmiotów.
Wiadomo, że na puławskich osiedlach dominującą pozycję na rynku internetowym posiada Pulnet. Czy ta firma również przystąpiła do przetargu?
– Nie mogę zdradzać żadnych szczegółów trwającego postępowania. Pulnet posiada jednak własną sieć światłowodową i pod tym względem może czuć się niezależny. My chcemy dotrzeć tam, gdzie dotychczas nie było zasięgu. W tym kontekście można wymienić chociażby puławskie osiedle domków jednorodzinnych przy Górnej Kolejowej oraz całą Końskowolę.
Trzeba jednak koniecznie wyjaśnić, że podstawowym celem całego projektu „Puławy w sieci” jest zapewnienie miejskim jednostkom organizacyjnym dostępu do sieci światłowodowej, co pozwoli obniżyć koszty ich funkcjonowania. Znacznie usprawniony zostanie też monitoring. Wykorzystanie sieci szerokopasmowej dla potrzeb indywidualnych mieszkańców jest jakby wartością dodatkową tej inwestycji. W różnych punktach miasta, między innymi w szkołach, przedszkolach, zaplanowano 24 punkty darmowego dostępu do internetu.
Kiedy to wszystko zacznie działać?
– Po wspomnianych opóźnieniach w przetargu mającym wyłonić operatora, wolę nie podawać dokładnej daty.
Dodaj komentarz