W związku z dużym zainteresowaniem artykułem, w którym przedstawiliśmy jak wyglądają wydatki Zakładów Azotowych w Puławach…
na funkcjonowanie sześciu istniejących na ich terenie związków zawodowych, postanowiliśmy pójść krok dalej i po pierwsze uaktualnić dane dotyczące ZA, ale również przedstawić jak wygląda finansowanie działalności związkowej w innych dużych zakładach naszego regionu.
W artykule, który został zamieszczony w wydaniu łączonym naszego Tygodnika nr 32/33 z 7 sierpnia 2013 roku poinformowaliśmy naszych czytelników jak kształtują się wydatki na działalność związków zawodowych na terenie Zakładów Azotowych w Puławach za rok 2011 z uwzględnieniem wynagrodzenia i kosztów związanych z działalnością biur. Poprosiliśmy Grzegorza Kuliga rzecznika prasowego Zakładów Azotowych o przekazanie nam analogicznych danych za rok 2012 i okazało się, że jedynie w ciągu roku koszty etatów związkowych wzrosły z 780 tysięcy do 960 tysięcy złotych, a całkowite koszty utrzymywania sześciu organizacji związkowych z 1 miliona 200 tysięcy do 1 miliona 600 tysięcy złotych. Należy również zauważyć, że w odniesieniu do roku 2011 przybył jeden etat i obecnie związkowcy na „Azotach” posiadają ich dziesięć.
Sprawdziliśmy jak „to” wygląda w innych dużych zakładach działających w naszym regionie.
Mostostal Puławy S.A.
Z rozmowy telefonicznej z Jerzym Świecą wiceprezesem Mostostalu dowiedzieliśmy się, że na terenie firmy działają trzy związki zawodowe, a ich szefowie działają non profit, nie pobierając żadnego wynagrodzenia za swoją działalność.
Spółdzielnia Mleczarska RYKI
Jadwiga Jurzysta zastępca głównego księgowego w Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach poinformowała nas, że na terenie Spółdzielni działa jeden związek zawodowy. Jest to praca społeczna, która nie niesie za sobą konieczności tworzenia etatów związkowych, a cała działalność w oparciu o ustawę o związkach zawodowych prowadzona jest ze składek związkowych.
Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A.
W Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych w Dęblinie, gdzie działają dwie organizacje związkowe z informacji jaką otrzymaliśmy od Anny Tajer starszego specjalisty ds. kadr wynika, że związkowcy w WZI mają zapewnione takie warunki swej działalności jakie wynikają z ustawy o związkach zawodowych, ale nie są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, nie pobierają pensji związkowych, a swoją działalność i dbałość o prawa pracownicze prowadzą społecznie.
Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy
Podobnie rzecz ma się w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, gdzie również działają dwie organizacje związkowe.
– Ustawa o związkach zawodowych nakłada na nas obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do prowadzenie działalności związkowej co jest przez nasz zakład z należytą starannością wypełnione, ale związkowcy nie są zwolnieni z obowiązku pracy a ich działalność związkowa jest społeczna, która może być finansowana jedynie ze składek członków związków zawodowych działających w „Piwecie” – informuje nas prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk dyrektor Instytutu.
ZL Nałęczów Zdrój Sp. z o. o.
Całkiem inaczej sytuacja wygląda w Nałęczowie Zdrój, gdzie wytwarzana jest jedna z najlepszych wód mineralnych w Europie i na świecie.
– Związków zawodowych u nas nie ma, a to dlatego, że nigdy pracownicy nie czuli potrzeby zakładania związków, ponieważ jest doskonałe porozumienie między pracodawcą, a 250 osobową załogą – mówi Edyta Bilska manager ds. marketingu Spółki.
Przegląd kilku spółek naszego regionu pokazuje nam jak różne może być podejście do działalności związkowej, począwszy od lukratywnych etatów na Zakładach Azotowych w Puławach przez działalność społeczną w „Piwecie”, WZI w Dęblinie, Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach czy puławskim Mostostalu, aż do braku tego rodzaju organizacji ze względu na deficyt zapotrzebowania, tak jak to ma miejsce w Nałęczów Zdrój Sp. z o.o.
Dodaj komentarz