Ewenement w regionie

Ewenement w regionie

Gmina Baranów, jako pierwsza w województwie a może nawet i w kraju wprowadziła na swoim terenie zapisy nowej „ustawy śmieciowej”.

Nowe zasady zbioru śmieci obowiązują od lutego, choć pierwotnie miały obowiązywać miesiąc wcześniej. Do tej pory żaden inny samorząd w naszym regionie nie poszedł w ślady Baranowa. Także w całej Polsce podobnych sytuacji nie ma wiele. Czy taka zmiana wyszła gminie i jej mieszkańcom na lepsze? O to pytaliśmy samych zainteresowanych.

– Podstawową różnicą jest to, że gmina nie realizuje zbioru odpadów przez własną jednostkę tylko jest to realizowane przez podmiot zewnętrzny. Dla mieszkańców zmienił się sposób uiszczania opłaty śmieciowej i konieczne są deklaracje o liczbie osób zamieszkujących daną nieruchomość. Teoretycznie sam sposób oddawania śmieci nie różni się od wcześniejszego sposobu. My jesteśmy zadowoleni z wprowadzenia tych zasad. Największym plusem jest objecie 100% mieszkańców i nieruchomości w gminie. To jest system szczelny. Nie opłaca się już wywozić śmieci do lasu, bo i tak trzeba za nie zapłacić. Mamy wysoki procent ściągalności opłat sięgający ok 90% – tłumaczy Sekretarz Urzędu Gminy w Baranowie Robert Litwinek.

Baranów przeciera drogę innym samorządom przy wprowadzaniu tych przepisów. Tutaj działa to już ponad pół roku i zostało wprowadzone jak tylko można było. Inne samorządy robią wręcz odwrotnie i przeciągają zmiany do ostatniej chwili (najpóźniej nowe reguły muszą działać do końca czerwca 2013 roku). Prędzej czy później i tak byśmy musieli zrealizować te zadania. A my w tej sytuacji skorzystaliśmy choćby na postępowaniu przetargowym, ponieważ dzięki temu udało nam się utrzymać taką niską cenę – 5 zł od mieszkańca. Teraz wiem, że ceny będą w granicach 15 zł, a nawet wyżej. Z całej Polski odbieramy wiele telefonów z zapytaniami o nowe reguły zbierania odpadów w praktyce – dodaje Robert Litwinek. Jak mówi nie rozumie, dlaczego samorządy zwlekają z tą decyzją

– Część samorządów pewnie chciałaby pozostać przy starych zasadach szczególnie w większych miastach. Temat jest też jeszcze nie do końca ugruntowany w orzecznictwie. To są świeże przepisy i nie ma wyroków sądów, także gminy poruszają się nieco po omacku. My też, jako gmina cały czas się uczymy. Czekamy na doprecyzowanie pewnych rozstrzygnięć. Mogą się jeszcze zmienić wymagania odnośnie wykonawcy.

Gmina Baranów w nowym systemie ponosi większe koszty niż wcześniej jednak samorząd nie dokłada do tego. Kwoty wpływające z opłat pozwalają w pełni pokryć koszty opłaty firmy zajmującej się wywozem śmieci. Jak dodaje Robert Litwinek kwota 5 zł może ulec zmianie na wyższą, jednak jak nas zapewniał na 2013 rok takie podwyżki nie są absolutnie przewidziane.

Co o nowym systemie uważają sami mieszkańcy gminy? Czy jest dla nich lepszy, a może wręcz przeciwnie? Może jest za drogo?

– Jestem zadowolony, płacę za tyle osób ile faktycznie wytwarzają śmieci. U mnie to 15 złotych miesięcznie, wcześniej płaciłem 8 złotych. Na pewno jest to problemem, jeśli rodzina jest sześcio czy nawet ośmioosobowa bo opłaty są większe, ale przecież każdy śmieci produkuje. Dostałem dwa pojemniki i mi wystarcza w zupełności. Myślę, że w dzisiejszych czasach to nie są duże opłaty, bo musimy ponosić koszty cywilizacji. To, co ważne – ten system zmusza nas wręcz do segregacji śmieci. Zbieram np. szkło, odpady niebezpieczne, nakrętki, czy elektrośmieci. Poza tym z tego co wiem w gminie wzrosła liczba osób płacących za śmieci. Do tej pory na pewno 1/3 osób nie płaciła – mówił pan Jan, mieszkaniec gminy.

Z kolei pani Zofia tłumaczyła, że miała pewne obiekcje, kiedy wchodziły zmiany, ale jak mówi nie jest źle – Miałam sporo obaw, choćby związanych z tym, że płacimy do gminy, a śmieci odbiera kto inny. Wtedy myślałam, co będzie jak gmina firmie nie zapłaci i co wtedy? Ale takich problemów pewnie nie ma, bo wszystko jest normalnie. A podobno, jako pierwsi w Polsce mieliśmy takie zasady. Jedynym minusem jest cena – płacę drugie tyle co wcześniej.

Teraz pozostaje czekać aż inne gminy również wprowadzą nowe zasady. Tylko, jeśli będą płacić dużo większe stawki to czy mieszkańcy to zaakceptują? Okaże się w ciągu najbliższego roku.

 

MJ


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *