W Kurowie i Rykach będą rozdawać komputery

W Kurowie i Rykach będą rozdawać komputery

Dwie gminy powiatu puławskiego przystąpiły do kolejnej edycji rządowego programu walki z wykluczeniem cyfrowym.

Tym razem do rozdania w 41 gminach całego województwa jest 1,5 tys. komputerów. 

W poniedziałek 1 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie list intencyjny w tej sprawie podpisał Stanisław Wójcicki – wójt gminy Kurów oraz Jerzy Gąska – burmistrz Ryk. To już trzecia edycja projektu, w ramach którego samorządy rozdają komputery. Aby uzyskać taką pomoc należy spełnić pewne warunki. Po pierwsze, trzeba zamieszkiwać na terenie gminy realizującej program. Sprzęt otrzymają osoby, które do tej pory nie posiadały komputera i dostępu do internetu, kwalifikują się do wsparcia ze względu na niskie dochody, niepełnosprawni oraz dzieci i młodzież dobrze ucząca się. W tym roku beneficjentami mogą być także osoby po 50 – tym roku życia, których dochód nie przekracza 799 zł 18 gr. na osobę.

Dla Ryk to pierwsza tego typu inicjatywa.

– Dotąd nie braliśmy udziału w programie. Ale w tym roku postanowiliśmy spróbować, tym bardziej, że od tej pory nie jest potrzebny wkład własny – wyjaśnia Tomasz Bany, zastępca burmistrza Ryk.

Do tej pory, żeby móc skorzystać z dofinansowania, Urząd Marszałkowski i zainteresowane gminy musiały wpłacić 15% wartości komputerów. Tym razem całość sfinansuje Unia Europejska i budżet państwa.

Z kolei dla Kurowa to już nie pierwszy raz.

– Braliśmy udział w pierwszej edycji programu. Wtedy wspomogliśmy 30 rodzin. Kosztowało to nas 24 tys. 840 zł – tłumaczy Marek Muszyński, zastępca wójta gminy Kurów i kontynuuje:

– Obecna edycja przyniosła duże zmiany w regulaminie, zwłaszcza, że już nie będziemy musieli pokrywać części kosztów. Myślimy, że w tym roku sprzęt i dostęp do internetu na 5 lat dostanie 20 rodzin. M. in. będziemy nagradzać w ten sposób dzieci, które osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce. W tym celu przeanalizujemy średnie ocen z ostatniego roku szkolnego.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo, ile komputerów dostaną gminy, ani kto będzie mógł liczyć na sprzęt. Urzędnicy dopiero przymierzają się do sporządzenia listy osób, spełniających warunki pomocy.

MP


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *