„Drzewko za Butelkę”

„Drzewko za Butelkę”

15 szkół podstawowych powiatu puławskiego wzięło udział w tegorocznej edycji ekologicznej akcji „Drzewko za Butelkę”, której koordynatorem (już po raz dziewiąty) były Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Dzieci uzbierały największą w historii ilość plastikowych butelek (prawie 730 tys.), a średni wynik zbiórki na jednego uczestnika to prawie 500 butelek PET. Padł też nowy indywidualny rekord zbiórki.

Uczestnictwo w tegorocznej akcji wzięły szkoły z Leokadiowa, Żyrzyna, Góry Puławskiej, Gołębia , Chrząchowa, Bochotnicy, Rzeczycy, Końskowoli, Klementowic, Bronowic, Nałęczowa, Czesławic, Opatkowic, Borowej i Osin. To największa liczba szkół biorących udział w Akcji od początku w 2005 roku. Wspólnie zebrano w tym roku 729 140 butelek. W zbieranie butelek oprócz samych uczniów (przez 9 lat w Akcji wzięło ich udział prawie 23,5 tysiąca) zaangażowały się całe rodziny i społeczności lokalne. Przez dziewięć edycji Akcji, zebrano w regionie puławskim 2 905 677 plastikowych butelek.  To 104 tony butelek (W ciągu roku w całej Polsce odzyskuje się 140 ton butelek PET, a z kolei zużycie sięga 110 tysięcy ton!). Dotychczasowy rekord wynosił 581 346 butelek (2011 rok). Krystian Pyra za Szkoły Podstawowej w Gołębiu – najlepszy zbieracz 2013 roku – z wynikiem 49 500 butelek przebił dotychczasowego rekordzistę – Arkadiusza Grądziela, który w ub. roku zebrał 46 453 butelki. Uczniowie zasadzili przy swoich placówkach 211 drzewek – w ciągu 9 lat Akcji w powiecie puławskim zasadzono 2022 drzewek.

TEGOROCZNI ZWYCIĘZCY:

Kategoria „najwyższa efektywność” w rywalizacji klas z poszczególnych placówek

III miejsce w akcji – klasa III ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy – 2535,09 butelek/ucznia

II miejsce w akcji – klasa II ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy – 2692,11butelek/ucznia

I miejsce w akcji – klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Gołębiu – 6706,04 butelek/ucznia

 

Kategoria „najwyższa efektywność” w rywalizacji placówek

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Chrząchowie  – 763,78 butelek/ucznia

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołębiu – 2094,83 butelek/ucznia

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Bochotnicy – 2268,45 butelek/ucznia

 

Aż 130 uczestników Akcji zebrało w tym roku 1 500 i więcej butelek. W sumie Ci liderzy zbiórki zgromadzili 515 tys. butelek!

Kategoria najlepszych zbieraczy indywidualnych

III miejsce – Natalia Mazur – klasa VI Szkoła Podstawowa w Gołębiu – 27 100 butelek

II miejsce – Aleksandra Sawicka – klasa IV Szkoła Podstawowa w Gołębiu – 43 000 butelek

I miejsce – Krystian Pyra – klasa IV Szkoła Podstawowa w Gołębiu – 49 500 butelek

 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe PUŁAWY SA są lokalnym koordynatorem akcji „Drzewko za Butelkę” od 2005 roku. Początkowo zainteresowały tą inicjatywą wyłącznie puławskie szkoły podstawowe. Szybko jednak Akcja stała się głośna w regionie i w kolejnych edycjach wzięły w niej udział również szkoły z okolicznych miejscowości. Od ubiegłego roku Akcja prowadzona jest wyłącznie poza Puławami.

– Obserwując „Drzewko za Butelkę” od lat, widzimy, że ostatnie dwa lata, gdy prowadzimy Akcję wyłącznie w małych miejscowościach, poza Puławami, nasza Akcja przyjęła jeszcze bardziej proekologiczny kształt – ocenia Ewa Wodecka, kierownik Działu Ochrony Środowiska i koordynator Akcji w Puławach

– Taka segregacja odpadów, zbieranie butelek zaśmiecających często środowisko, ma szczególne znaczenie.

Jak można przeczytać w materiałach dostarczonych przez ogólnopolskiego organizatora Akcji, Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” – butelka PET na przestrzeni minionych lat stała się jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów dzisiejszych czasów. Kłopotliwym nie dlatego, że nie podlega rozkładowi (takie opakowania rozkładają się od 100 do 1000 lat), ale dlatego, że nie potrafimy ponownie ich wykorzystać. A przecież opakowania PET podlegają w całości procesowi recyklingu. To właśnie z nich produkowane są m.in. bluzy polarowe. Szkoda zatem, że w dalszym ciągu 70% wszystkich odpadów plastikowych kończy swoje życie na wysypisku. Jeśli nie zaczniemy ich segregować, niebawem odpady zasypią naszą planetę!

Wraz z Grupą Azoty Zakładami Azotowymi „Puławy” S.A. organizatorami Akcji w bieżącym roku byli także: Starostwo Powiatowe w Puławach oraz Zakład Usług Komunalnych w Puławach.

 

ZA „Puławy” S.A

Marek Sieprawski


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *